خانه / شیمی / شیمی چیست و چرا شیمی میخوانیم؟

شیمی چیست و چرا شیمی میخوانیم؟

شیمی چیست؟

انسان از دیرباز علاقه‌ فراوانی به مطالعه‌ اجزاء تشکیل دهنده‌ ماده داشته است. شیمی شاخه ای از علوم تجربی است که بر ماده، اجزاء ماده ،نحوه به وجود آمدن ماده جدید و تغییرات آن طی واکنش های شیمیایی را بررسی می کند.

در گذشته انسان سعی داشت که با عملیاتی مناسب مس را به طلا تبدیل کند اما هرگز موفق نشد و دلیل این امر در شیمی نهفته است.

همواره تلاش انسان برای بیان ماهیت مواد و طریقه‌ دگرگونی آن‌ها ناموفق بوده است. همچنین کیمیاگری نیز در این مورد ناتوان بوده است. به هرحال کیمیاگری به کمک انجام تحقیقات اولیه و ثبت نتیجه‌ها، پایه‌گذار شیمی مدرن عمیقی پیدا کرد.

 

دانش شیمی علم مطالعه و بررسی اتم‌های مواد، پیوندها و مولکول‌های آن هاست. شیمی می‌تواند خواص ماده، چگونگی تغییرات و شیوه‌ی تولید آن‌ها را از کوچک ترین جزء ماده یعنی همان هسته اتم گرفته و تا کهکشان‌ها بررسی کند. علم شیمی از اجسام و خواص و ساختمان آن ها و واکنش هایی که آن ها را به اجسام دیگر تبدیل می نماید بحث  می کند. متخصصان علم شیمی با مطالعه و تحقیق و آزمایش، به ابداع و نوآوری پرداخته و یا فرآورده‌های شیمیایی را کنترل می‌کنند.

چرا شیمی میخوانیم؟

تمام مردم و چیزهای خارق العاده ای که دنیای اطرافتان را پر کرده اند به طریقی با شیمی در ارتباط هستند! شما از مواد شیمیایی درست شده اید و هر روز از آنها استفاده می کنید- وقتی نفس می کشید، یک لیوان آب می نوشید، موهایتان را می شویید یا یک اسنک می خورید. این کارهای معمول و خیلی کارهای دیگر همه با مواد شیمیایی و شیمی مرتبط اند. نیاز طبیعی شما برای درک اینکه چگونه این چیزها اتفاق می افتند شاید بهترین دلیل برای مطالعه شیمی است. شیمی، با دقتش بر کار روی دنیای طبیعی ، نیازتان برای دانستن و درک کردن این مسائل را براورده می سازد در طول روز شما انتخاب هایی می کنید: چه بخورید؛ چه بپوشید، کی مطالعه کنید و چقدر بخوانید. بعنوان شهروند این سیاره از شما می خواهند که در مسائلی مهمتر شرکت کنید. انرزی هسته ای قابل قبول است یا منابع انرژی بهتری وجود دارند؟ پاسخ های مناسب برای مساله ی گرم شدن جهانی و تحلیل لایه اوزن چیست؟ منابع محدودی در اختیار دارید، کدامیک حمایت بیشتری می خواهد: برنامه های فضایی یا پیدا کردن درمانی برای سرطان؟ آزمایشاتی که در وراثت دست می برند باید درست شوند یا جلوی آنها را گرفت؟ دانش اساسی شیمی و دیگر علوم می تواند در رسیدن به نظر هایی مطلع و انتخاب راه حل مناسب درباره ی این مسائل کمک کند.

اگرچه تعداد کمی از مردم شیمیدان های حرفه ای می شوند، اما شغلی در حیطه کاری شیمی می تواند قانع کننده باشد. یک دوره مقدماتی می تواند به شما کمک کند که آیا شیمی برای شما یک شغل است یا نه .

به عنوان یک شیمیدان، می توانید محصولاتی چون پارچه، رنگ، دارو یا لوازم آرایشی تولید کنید. شاید بتوانید روش هایی برای آلودگی، پاکیزگی محیط زیست یا جلوگیری از تخریب لایه اوزون پیدا کنید. می توانید دانش تان را با تدریس، آزمایش داروها یا بررسی محصولات تولیدی به اشتراک بگذارید. اغلب اوقات، از شیمی برای رسیدن به هدفی خاص استفاده می شود. هدف می تواند فرمول نویسی رنگ یا چسبی جدید یا وضع پروسه هایی برای آزمایش پزشکی جدید باشد. چنین اهدافی مثالهایی برای شیمی کاربردی یا تکنولوژی شیمیایی هستند. در شیمی کاربردی، دانش علمی در راه هایی استفاده می شوند که هم می توانند به مردم و محیط زیست سود برسانند و هم زیان.

پس شیمی میخوانیم تا به خود، جامعه و محیط زیستمان خدمت کنیم…

درباره ی asadi

همچنین ببینید

کلاس کار و فن آوری

گرامیداشت مناسبت های ماه مهر

۱- برگزاری جشن عید قربان ۲- برگزاری اولین جلسه انجمن اولیا ومربیان وتشکر وقدردانی از اعضای …

شیمی

تاریخچه علم شیمی

تاریخ شیمی به سلسله اتفاقاتی اطلاق می‌شود که از زمان باستان تاکنون برای دانش شیمی …

نتیکت در وب سایت

نتیکت در وبسایت‌ها

به نظرتان چطور می‌توان با یک وبسایت مودب بود؟ اکثر وبسایت‌ها صفحه‌ای دارند به نام …